Pēc dažiem gadiem mēs brīnīsimies, kāpēc mums aizņēma tik ilgi, lai legalizētu laulību vienlīdzību

Pēc dažiem gadiem mēs brīnīsimies, kāpēc mums aizņēma tik ilgi, lai legalizētu laulību vienlīdzību

Lielākā daļa reliģisko līderu Apvienotajā Karalistē tagad atzīst, ka laulības vienlīdzība ir uz palikšanu, un ir pārtraukusi kampaņu pret to.

Fotoattēls: Joel Carrett / AAP

Kad viendzimuma laulību likums tika apspriests 2012-2013. gadā Apvienotās Karalistes parlamentā, daudzi tā pretinieki izteica prognozes par negatīvajām sekām, ja šis likums tiktu akceptēts. Mums teica, ka, ja laulību vienlīdzība kļūtu likumīga, tad pret tās kritiķiem varēs vērsties tiesā; skolām būtu jāveicina viendzimuma laulības; un ka baznīcas būtu spiestas laulāt viendzimuma pārus. Bija arī apgalvojumi, ka viendzimuma laulības ir daļa no liela mēroga sazvērestības, lai grautu ģimenes institūciju; ka nākamās tiks legalizētas poligāmija, zoofilija un pedofilija.

Neviena no šīm biedējošajām prognozēm nav piepildījusies. Britu dzīve ir turpinājusies, kā agrāk; vienīgā atšķirība ir tāda, ka LGBT cilvēki tagad var precēties ar savu mīļoto personu.

Ir skumji redzēt, ka tās pašas biedēšanas taktikas tiek izmantotas šodien Austrālijā. Es dzirdēju dažas no tām no manas mātes baznīcas mācītāja Kvīnslendā. Kad es viņu apstrīdēju par viņa apgalvoto, kas esot noticis kopš Eiropas valstu vienlīdzīgās laulības legalizēšanas, viņš nevarēja sniegt nevienu pierādījumu sevis teiktajam. Tomēr es zinu, ka viņa sludināšana ir ietekmējusi viņa draudzes locekļus un mudināja dažus no viņiem nobalsot “nē” pa pastu, uzskatot, ka ļoti sliktas lietas notiks, ja vienlīdzīga laulība kļūs likumīga.

Tas, ko daži vienlīdzīgās laulības pretinieki kristieši saka, izraisa neiecietību un aizspriedumus; nostiprinot jēdzienu, ka LGBT cilvēki ir mazvērtīgāki un nav pelnījuši vienlīdzīgas tiesības. Viņu attieksme, šķiet, ir tālu no Kristus mīlestības un žēlsirdības mācības. Kā es teicu tam mācītājam: diskriminācija nav kristiešu vērtība.
Apvienotās Karalistes laulību vienlīdzības pretinieki apgalvoja, ka viņi aizstāv "tradicionālo laulības definīciju". Ak, tiešām? Tagad es dzirdu tos pašus argumentus, ko izsaka konservatīvie politiķi un daži Austrālijas reliģisko aprindu pārstāvji.

Laulība ir pārveidota uz labo desmitiem reižu gadsimtiem ilgi. Tradicionālajās Bībeles laikmeta laulībās sievietes uzskatīja par vīriešu īpašumu, ļāva izvarot laulībā, pieļāva sievu poligāmiju (bet ne otrādi), aizliedza laulības šķiršanu un atkārtotu laulību un iesaistīja bieži vien piespiedu laulībās 12-13 gadus vecas meitenes ar daudz vecākiem vīriešiem. Baznīcas atbalstīja šīs tradicionālās laulības simtiem gadu. Tikai pakāpeniski un bieži negribīgi baznīcas pieņēma laulības pārdefinēšanu, lai izbeigtu šos ļaunumus. Ja baznīcas jau agrāk ir atzinušas laulības pārdefinēšanu, kāpēc tās to nevar darīt tagad, lai iekļautu mīlošus viendzimuma pārus?
Lielbritānijā daudzi tradicionālie laulības aizstāvji šodien par spīti viņu pašu bažām atzīst, ka laulības jēdziena paplašināšanas uz viendzimuma pāriem dēļ pēdējā laikā, ne tikai nav novērojama heteroseksuālās laulības vājināšana vai mazināšana, bet tieši otrādi – tā ir atguvusi popularitāti heteroseksuāļu vidū.

Neskatoties uz baznīcas līderu iebildumiem pret vienlīdzīgu laulību, 55% ticīgo Apvienotajā Karalistē 2012.-2013. gadā atbalstīja viendzimuma pāru tiesības uz laulību pilsoniskajās ceremonijās. Tiek uzskatīts, ka atbalsta procents mūsdienās ir vēl lielāks. Es esmu priecīgs, uzzinot, ka arī 54% Austrālijas kristiešu atbalsta laulības vienlīdzību.

Viendzimuma laulības ir kļuvušas par daļu no britu ikdienas. Divu vīriešu vai divu sieviešu kāzas gandrīz vairs neizraisa lielu ažiotāžu. Lielākā daļa cilvēku attieksme pret viendzimuma laulību ir pilnīgi mierīga. Viņu vienīgās rūpes ir tas, ko vilkt mugurā lielajā dienā un kādu dāvanu nopirkt laimīgajam pārim.

Lielākā daļa reliģisko līderu Apvienotajā Karalistē tagad atzīst, ka laulības vienlīdzība ir uz palikšanu, un ir pārtraukusi kampaņu pret to. Daži, kā piemēram, Kenterberijas arhibīskaps, ir atzinuši, ka anglikāņu opozīcija laulības vienlīdzībai lika baznīcai izlikties fanātiskai. Pēc tam viņš ir paudis nožēlu par baznīcas vēsturisko ļaunprātīgo izturēšanos pret LGBT cilvēkiem, jo īpaši kā tā bieži vien atbalstīja homofobisku diskrimināciju un iebilda pret LGBT vienlīdzību.

Kritiķiem un šaubīgajiem es saku: esiet cilvēcīgi, mani tautieši austrālieši! Pēc dažiem gadiem jūs atskatīsieties atpakaļ neizpratnē, par ko šī lielā brēka bija sacelta, un kāpēc pagāja tik daudz laika līdz laulības vienlīdzība kļuvusi likumīga.

Avots: https://www.theguardian.com/commentisfree/2017/oct/16/in-a-few-years-well-wonder-why-it-took-us-so-long-to-legalise-marriage-equality